Jak dbać o meble wiklinowe? Sposoby czyszczenia wikliny

jak dbać o meble wiklinowe

Jak dbać o meble wiklinowe, żeby służyły jak najdłużej? Poznaj 4 zasady dbania o meble wiklinowe.

Wiklina to bardzo popularny materiał, wykorzystywany do produkcji mebli ogrodowych. W końcu wyróżnia się oryginalnym stylem, nieco retro wyglądem. Poza tym jest to w pełni naturalne i ekologiczne rozwiązanie.

Jednak, żeby wiklina dobrze się prezentowała, to musisz o nią dbać, dlatego sprawdź, jak czyścić meble z tego materiału, aby nie utraciły swojego uroku.

4 zasady dbania o meble z wikliny

1. Stosuj czyszczenie na sucho

Wiklina nie jest odporna na wilgoć, dlatego nawet czyszczenie powinno odbywać się na sucho. Jeśli zależy Ci na pozbyciu się kurzu, alergenów i drobnych zanieczyszczeń, to zupełnie wystarczy miękka, flanelowa szmatka bądź odkurzacz z wąską końcówką.

W ten sposób dostaniesz się nawet do zakamarków między splotami. Dobrze sprawdzi się również ryżowa szczotka.

Pamiętaj o tym, że w przypadku wiklinowych mebli kluczowe znaczenie ma regularna pielęgnacja. Wtedy kanapy, krzesła czy stoły przez cały czas będą się nienagannie prezentować.

2. Przygotuj preparat na bazie cytryny

Jeśli na meblach z wikliny widoczne są lekkie przybrudzenia, których nie możesz usunąć przy pomocy suchej szmatki, to wykorzystaj do tego cytrynę. Wystarczy, że odkroisz plasterek, a następnie przetrzesz nim problemowe miejsce.

Później dokładnie zmyj sok z cytryny szczotką ryżową lub miękką szmatką. Jeśli tego nie zrobisz, to pod wpływem promieni słonecznych mogą wystąpić delikatne przebarwienia, a przede wszystkim zostaną klejące ślady.

Jeśli akurat nie masz cytryny, to rozpuść czubatą łyżeczkę kwasku cytrynowego w litrze wody. Taką substancję nakładaj delikatnie zwilżoną wodą, a później wytrzyj do sucha.

3. Wykorzystaj wodę utlenioną

Chcesz odrestaurować meble z wikliny, a może dawno z nich nie korzystałeś i na ich powierzchni widoczne są trudne do usunięcia plamy? W tym przypadku nawet cytryna może nie wystarczyć. Zamiast tego dużo lepiej sprawdzi się woda utleniona.

Cały proces oczyszczania rozpocznij od dokładnego wyszorowania zabrudzenia na sucho. Następnie przygotuj mieszaninę litra wody z 4 łyżkami wody utlenionej i 4 łyżkami soku z cytryny lub 2 łyżkami kwasku cytrynowego.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej substancji tak również i tym razem zwilż miękką szmatkę w tym roztworze, przemyj plamę, a później wytrzyj do sucha. Taki specyfik powinien poradzić sobie nawet z tłustymi śladami.

4. Zadbaj o kolor wiklinowych mebli

Wyposażenie z wikliny po kilku latach może stracić nieco swój blask. W takiej sytuacji musisz skorzystać z preparatów, które przywrócą im dawną barwę, a dzięki temu będą się prezentowały jak nowe.

Możesz użyć profesjonalnych specyfików bądź samodzielnie przygotować taki roztwór. Wystarczy, że wymieszasz litr wody z 4 łyżkami amoniaku i łyżką soli. Następnie zaaplikuj substancję na miękką szmatkę, pozbądź się nadmiaru wody, a potem delikatnie nałóż na meble.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.